Hou Jianguo, Vice Minister of the Ministry of science and deputy party secretary of Guangxi Li Ke ap www.b aidu.com

Hou Jianguo, Vice Minister of the Ministry of science and deputy party secretary of Guangxi Li Ke and China Economic Net Beijing November 2nd reported   approved by the central government, comrade Hou Jianguo the Guangxi Zhuang Autonomous Region Party committee, standing committee, deputy secretary, comrade Li Ke from the Guangxi Zhuang Autonomous Region, deputy secretary of Party committee office, another appointment. According to China Economic Net ministries character library information, Hou Jianguo, born in October 1959 January 2015, he was appointed Deputy Minister of science and technology; according to local party leaders library information, Li Ke, Zhuang nationality, born in December 1956. Hou Jianguo resume Hou Jianguo,   male, Han nationality, born in October 1959 in Fujian, a chemist, academician of China Academy of Sciences, the Third World Academy of Sciences, President of University of Science & Technology China, the Eleventh National People’s Congress Standing committee. Born in Fujian in 1959, 1978 to 1989 studying at University of Science & Technology China, received Ph. D degree in condensed matter physics. From 1988 to 1995, has the electron microscope in the crystallographic study before the Soviet Academy of Sciences, Fujian Academy of Sciences Laboratory Chinese material structure research institute, California University, Berkeley Oregon University, Department of chemistry, engaged in scientific research work. In 1995 he was appointed a professor at University of Science & Technology China, has served as director of University of Science & Technology China, Key Laboratory of analytical science and director of the center for physical and chemical structure of Chinese Academy of sciences. Vice president of University of Science & Technology China in 2000. In September 2001 he was appointed chairman of University of Science & Technology China alumni association. In 2003 was elected as academician of Academy of Sciences Chinese. In August 2004 as the Hefei National Laboratory for physical sciences at microscale (chips) Deputy director. In November 2004 was elected as the Third World Academy of sciences. September 2005 served as executive vice president of University of Science & Technology China. In September 2008 the president of the University of Science & Technology China. In January 2015, he served as Deputy Minister of the Ministry of science and technology. In October 2016, he served as Deputy Secretary of the Party committee of Guangxi. 科技部副部长侯建国任广西党委副书记 李克另有任用   中国经济网北京11月2日综合报道 中央批准,侯建国同志任广西壮族自治区党委委员、常委、副书记,免去李克同志的广西壮族自治区党委副书记、常委职务,另有任用。   据中国经济网部委人物库资料显示,侯建国,1959年10月生,2015年1月起任科技部副部长;据地方党政领导人物库资料显示,李克,壮族,1956年12月生。   侯建国简历    侯建国,男,汉族,1959年10月生于福建,化学家,中国科学院院士,第三世界科学院院士,中国科学技术大学校长,第十一届全国人大常委。   1959年生于福建,1978―1989年在中国科学技术大学学习,获凝聚态物理专业博士学位。   1988年至1995年,先后在前苏联科学院结晶学研究所电镜实验室、中国科学院福建物质结构研究所、美国加州大学Berkeley分校、美国Oregon州立大学化学系从事科学研究工作。   1995年起任中国科学技术大学教授,先后任中国科学院结构分析重点实验室主任、中国科学技术大学理化科学中心主任。   2000年任中国科学技术大学副校长。   2001年9月起任中国科学技术大学校友总会会长。   2003年当选为中国科学院院士。   2004年8月起兼任合肥微尺度物质科学国家实验室(筹)常务副主任。   2004年11月当选为第三世界科学院院士。   2005年9月任中国科学技术大学常务副校长。   2008年9月任中国科学技术大学校长。   2015年1月任科技部副部长。   2016年10月任广西党委副书记。相关的主题文章: